Beszámoló az Erasmus+ adminisztratív személyzeti mobilitási program támogatásával folytatott job shadowing témájú kiküldetésről
2018. március 19. – 2018. március 23.
Fogadó intézmény: Universidade do Algarve, Portugália
A fogadó intézmény Faro városban, Algarve tartomány székhelyén található, három kampuszon működik. Az egyetem egy fiatal intézmény, melynek megfelelően a mai napig dinamikus változás tapasztalható a hallgatók és képzési kínálat tekintetében is. Az elhelyezkedésből adódóan a fő profil a vendéglátás-turizmus és a tengerbiológia, de ezek mellett szerteágazó képzéskínálattal rendelkeznek, melyet folyamatosan bővítenek.
Jómagam a központi kampuszon vettem részt job shadowing programon. Ez a program nem csak nekem, de a fogadó intézmény részéről delegált kollégáknak is az első ilyen volt, így rengeteg alkalom nyílt arra, hogy az együttműködésnek ezt a formáját alaposan megtárgyaljuk. A fogadó intézmény részéről két szervezeti egység munkatársaival folytattam megbeszéléseket és tapasztalatcserét: International Relations and Mobility Office és Enterpreneurship and Technology Transfer. Mindkét egységnél a szervezeti egységek kölcsönös bemutatása mellett az EU Bizottság központi finanszírozási támogatási programjain való részvétellel kapcsolatos közös munka folyt.
A Technológia Transzfer iroda munkatársaival folytatott megbeszélések során megtudtam, hogy a munkamodelljük alapvetően egy core facility-hez hasonló, egyúttal törekednek egy ilyen kialakítására is, mely azonban elsősorban nem deklarált célként, hanem a tevékenységek akként történő szervezésével történik. Jelenleg ez ebbéli tapasztalatok gyűjtése is fontos feladatuk. A szolgáltató jelleg alapján a három fő tevékenységcsoportjukat (Szellemi Termék Menedzsment, Vállalkozásfejlesztés, Technológia Transzfer), a két célcsoport esetén eltérő módszerrel és munkakapcsolattal működtetik. A vállalkozói szféra számára nyújtott általános üzleti, üzletfejlesztési, inkubációs szolgáltatások mellett, a nagyobb hangsúlyt az értékesnek ítélt vállalkozásokkal történő kapcsolatok elmélyítése a fő hangsúly, állandó együttműködések kialakítása érdekében. A kutatók, hallgatók számára nyújtott vállalkozói támogatások mellett szintén azon kutatókkal történő kapcsolatok elmélyítésén dolgoznak, akik állandó vagy ismétlődő tevékenység kialakításában érdekeltek az előzőekben említett vállalkozásokkal. Az egység számára a finanszírozási források használata létkérdés, mert saját működésüknek is feltétele a külső finanszírozás megléte. Ez egyrészt motiválóan hat a finanszírozások megszerzésében, másrészt azonban a saját finanszírozásuk biztosítása van fókuszban és a kutatói projektek finanszírozását is ezekkel együtt oldják meg. A gyakorlati megbeszéléseken megismertük egymás munkamódszerét, melynek következtében sok azonos problémakört azonosítottunk az előzőekben leírt különböző adottságok és működési modellek ellenére. Rendkívül érdeklődőnek és nyitottnak mutatkoztak további együttműködésre mind támogatási projektekben történő közös részvételre, mind vállalkozásfejlesztési lehetőségek felkutatásra, tekintettel, hogy számukra Magyarország jelenleg ismeretlen és feltérképezetlen terület.
A Nemzetközi Kapcsolatok és Mobilitás Iroda munkatársai által elmondottak alapján megtudtam, hogy az egyetem rendkívül intenzív külföldi hallgatói létszámnövekedéssel és annak folyamatos igényével áll szemben. A külföldi hallgatók aránya jelenleg mintegy 20%, melynek további növekedésére van igény a hallgatói oldalról. Annak ellenére van ez így, hogy - lévén fiatal egyetem - így a képzési kínálatukban kizárólag az alapképzés egyes képzései érhetőek el angol nyelven. Ez a PTE-től teljesen eltérő kontextus a pályázati szerepléseikben is eltérő hozzáállást eredményez. A pályázatokkal foglalkozó kollégák elsősorban a mobilitási tárgyú projektek megvalósítására koncentrálnak a stratégiai együttműködések és kutatási tárgyú projektek csak ezeket követik a priorizálásban. Szerteágazó kapcsolatrendszerrel rendelkeznek, melyben azonban formalizált magyarországi kapcsolat nem szerepel. Érdeklődőnek és nyitottnak mutatkoztak ennek megváltoztatására.
Polytechnic Institute of Lisbon (Portugália, 2018. április)
Előzmények, a pályázat motivációja:
A portugál Polytechnic Institute of Lisbon öt napos „Staff week” programja e-mailben jutott el hozzám. Az egyetem hetedik alkalommal várta Európa kollégáit, közel 120 főt. Fő célom az volt, hogy megtudjam, hogy más egyetemeken milyen karrier szolgáltatások érhetőek el a hallgatók számára.
Az Erasmus mobilitás programmal kapcsolatos tapasztalatok:
Hallgatóként egy tanulmányi félévemben volt alkalmam kipróbálni az Erasmus hallgatói mobilitást, és a rendszerrel teljes mértékben elégedett voltam. Átlátható, könnyen követhető volt a pályázás menete, lebonyolítása, és az utókövetése. Életem eddigi legemlékezetesebb kalandját köszönhetem ennek az Erasmus félévnek.
A pozitív tapasztalatok a személyzeti mobilitásokkal folytatódtak: a pályázás menete, elbírálása, a támogatás folyósítása is gyorsan zajlott.
Fontos megemlítenem a PTE Erasmus Iroda segítőkész kollégáit is, akikkel közreműködve még gördülékenyebben ment mind a hallgatói, mind pedig a személyzeti mobilitásom folyamata.
Páratlan lehetőségnek gondolom az Erasmust, és ahol lehet továbbadom a tapasztalataimat, hogy minél többen próbálják ki.
A „Staff Week” tapasztalatai:
A hét elején a résztvevők mutatkoztak be, majd pedig workshopok keretében mélyültünk el a szervezeteink fejlesztésében. Egyik nap minden egyes résztvevőt a saját területének megfelelő helyi alkalmazotthoz küldtek, amely egy fókuszáltabb képet adott a helyi egyetem működéséről. Továbbá prezentációkat is hallgathattunk az Erasmus+ program történetéről, és jövőjéről.
Mint vendéglátók, a lisszaboni egyetem munkatársai kitűnő munkát végeztek. A kötelező szakmai programokkal egyetemben a városi nevezetességeket is megmutatták nekünk. Búcsúzóként pedig egy felejthetetlen, fado műsorral egybekötött vacsorán vehettünk részt.
A képzés hasznosulása a PTE Karrier Iroda tevékenységében:
Nagyon hasznosnak tartom a Staff Week rendezvényeket, mert egy külön teret biztosítanak arra, hogy Európa különböző pontjairól érkező kollégák találkozhassanak. Ennek köszönhetően is nagyon könnyen tudtam ismerkedni, és beszélgetni a kollégákkal a saját egyetemük folyamatairól, karrier szolgáltatásaikról. Egyrészről megerősített, hogy itthon jól végezzük a munkánkat, másrészről pedig motivációt adott új gyakorlatok bevezetésére.
Mindenkinek jó szívvel ajánlom az Erasmust, egy kihagyhatatlan lehetőség!