Masaryk University, Brno, 2019.04.08-12.
Az Erasmus+ mobilitási program egy kiemelt szakmai, idegennyelvi kompetenciát és soft skills képességet fejlesztő lehetőség.
Az utazások hosszú távra biztosítanak motivációt számomra és mindig tanulok valami újat, érdekeset. Úgy gondolom, hogy a szakmai és vezetői fejlődés kulcsa a szakmai tréningeken, a nemzetközi staff weekeken való aktív közreműködés.
A mobilitási tevékenység hozzájárul szakmai ismereteim bővítéséhez, a PTE kapcsolatrendszerének és ismertségének valamint a nyelvi kompetenciám erősítéséhez, a stratégiai gondolkodásmódom továbbá az igazgatóságok közötti csapatmunka és együttműködés fejlesztéséhez.
A hasonló illetve eltérő területen dolgozó munkatársakkal eltöltött néhány, intenzív nap új szemléletet, új kompetenciákat és számos hasznosítható gyakorlati tapasztalatot biztosít.
A Masaryk Egyetemnek több mint 32.000 hallgatója van, a nemzetközi hallgatók aránya 22 %. A diákok 9 kar képzései közül választhatnak, a végzettek 98 százaléka a diploma megszerzését követően rövid időn belül el tud helyezkedni.
A tréning központi témái az alábbiakat érintették:
- Masaryk Egyetem – tények és számok,
- az fogadó egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó központjának a bemutatkozása,
- az egyetem nemzetköziesítséi stratégiájának ismertetése,
- Summer Schools programokkal kapcsolatos tájékoztatás,
- projektírás és projektmenedzsment – gyakorlati tanácsok,
- digitális marketing – tippek és trükkök,
- cseh társadalom és kultúra továbbá
- a South Moravian Innovation Centre meglátogatása.
A Masaryk Egyetem nemzetköziesítési stratégiája nagyon átgondolt, a nyári egyetemek koncepciója világos és alkalmazkodik a város nyári fesztiváljaihoz/programjaihoz. Ezzel egy összetett, igazán tartalmas, mindig megújuló, aktuális és színes képzési lehetőséget biztosít a hallgatók számára, mindemellett jelentős bevételt is biztosít az intézménynek.
A szervezők nagyon érdekes szakmai programot állítottak össze a számunkra, folyamatosan segítették a kommunikációt és a kapcsolatépítést. A rendezvényre 39 kolléga 24 országból ékezett.
Az egyik napon csoportokban dolgoztunk, mindenki az érdeklődési körének megfelelően választhatott kettőt a négy fókuszterület közül. Én a digitális marketing és a pályázati projektmenedzsment mellett döntöttem. Érdekes és hasznos volt a csapattagokkal a hazai sajátosságokról beszélgetni, megosztani a tapasztalatokat és jobban átlátni valamint megérteni a folyamatokat.
Számomra a legizgalmasabb az Innovációs Központban tett látogatás volt, mely Brnoban található és villamossal könnyen megközelíthető. Mindenki számára nyitott az intézmény és számos módon támogatja a vállalkozásokat és a startupokat, a mentorálástól kezdve a 3D nyomtató használatáig.
Az épület kialakítása modern és megfontolt, a közösségi terek funkciója valamint kialakítása vonzó környezetet biztosít a munkatársaknak, az ötletgazdáknak és a fejlesztőknek egyaránt.
Az innovációs központ a régióban lenyűgöző eredményeket ért el az elmúlt 15 évben!
A központban tett látogatás nagy hatással volt rám.
A kancellárián az érintett egységek vezetőivel is szeretném az élményeimet megosztani, mert úgy gondolom, hogy a K+F+I, az ötletek megvalósítása valamint a startupok segítése, mentorálása az elkövetkező időszak egyik kiemelt célterülete.
Köszönöm a lehetőséget a mobilitásban történő részvételre!
University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences, Brno, 2019. június 24–28.
A fogadó intézmény Csehország második legnépesebb városában, Helsinkiben található, a városban egy kampuszon működik. Az egyetem Csehország egyetlen állatorvosi és gyógyszerészeti egyeteme.
A személyzeti hét különböző területen dolgozó adminisztratív munkatársak számára került megszervezésre. A hét során megismertük az egyetemet főbb vonalakban, a történelmét, felépítését, működési modelljét, munkamódszereiket. Ezen túl a cseh kultúra bemutatására is sor került.
A személyzeti hét fő témája az akadémiai környezetben történő előadások sikerességének előmozdítása és gyakorlása. Minden nap az előadások előkészítésével és megtartásával kapcsolatos soft skill és technikai ismeretek kerültek bemutatásra és gyakorlásra. Ezek magukban foglalták a metakommunikációs eszközök használatát (úm. testbeszéd, mimika, hatások, stb), hangképzési és alkalmazási gyakorlatokat, különböző prezentációs eszközök használatát (úm. power point, prezi, crello, canva, stb), prezentációk szerkesztésével kapcsolatos tippeket és trükköket, valamint vizuális eszközöket is.
A személyzeti hét során bemutattam a résztvevők és szervezők számára a Pécsi Tudományegyetemet és a népszerűsítést szolgáló marketinganyagokat is eljuttattam számukra. Több résztvevő is élénken érdeklődött az egyetemünk iránt és kifejezte előzetes szándékát annak közelebbi megismerése érdekében.
Összefoglalva, a héten tanult és gyakorolt prezentációs technikák, megoldások, tippek és trükkök a munkahelyen jól alkalmazhatók, továbbá a nemzetközi személyes kapcsolatrendszer tovább bővült, mely a jövőbeni együttműködési lehetőségeket rejt magában.
EFMD EPAS Seminar in Prague
2018.02.06-07.
Az European Foundation for Management Development (EFMD) által szervezett EPAS (EFMD programme accreditation system) akkreditációs szeminárium 2018.02.06-07 között került megrendezésre Prágában. Az eseményen 25 fő vett részt. Az utazásunkat a nyertes Erasmus mobilitási pályázat segítségével finanszíroztuk. A szemináriumon lehetőségünk nyílt, hogy ismeretekre tegyünk szert az EPAS akkreditációs folyamatokról, mivel a Közgazdaságtudományi Kar egyik fő célja következő időszakra, hogy ezen címet elnyerje. A növekvő külföldi hallgatói létszámot és a nemzetköziesítési törekvéseket karunk minőségi növekedéssel igyekszik kielégíteni, aminek legmegfelelőbb eszköze a nemzetközi színtéren való erősebb részvétel, így a nemzetközi akkreditációs törekvések egyre hangsúlyosabban jelennek meg. Az akkreditációs folyamat több évet vesz igénybe, melynek az egyik sarkalatos pontja az úgynevezett Data Sheet elkészítése és beadása. A prágai EPAS szemináriumon ezen dokumentum megírásáról, tartalmi követelményeiről, minőségbiztosításról kaptunk hasznos információkat, valamint lehetőségünk volt egy minta Data Sheet elemzésére, amit munkacsoportokban végeztünk. Továbbá az akkreditáció későbbi lépéseiről, az önértékelés írásáról és ellenőrző bizottság látogatásának tervezéséről hallhattunk. Valamint számos kollégával és EFMD elnökségi taggal is megismerkedhettünk az esemény során, ami a jövőbeli munkákat nagyban segíteni tudja. Illetve sikerült találkozni meglévő partnereink külügyi képviselőivel, akikkel így a későbbi kooperációt gördülékennyé tudtuk tenni a személyes ismeretséggel, továbbá lehetséges új kari kapcsolatok kialakítása is felmerült.
Összegészében a szerzett tapasztalatok hasznos tudást nyújtanak számunkra az elkövetkezendő év tervezéséhez és kivitelezéséhez. Hazaérkezésünket követően beszámoltunk a kollégáinknak a szemináriumon hallottakról és a szerzett új ismereteinket felhasználva a hatékony és a szervezett munka végzését megkezdtük.
2018. május 14-18.
Csehország, Brno
Brno University of Technology Intarnational Staff Week
Fogadó intézmény: Brno University of Technology
Utazás indoklása és eredménye: Az utazáson a Műszaki Kar képviseletében, mint a kari Külügyi Iroda nemzetközi koordinátora vehettem részt. A rendezvény címe: „How to be International?” és ahogy a cím is érzékelteti, a konferencia kifejezetten a külügyi irodákban dolgozó koordinátorokat célozta meg. A résztvevők 14 egyetemről és 9 országból érkeztek: Ausztria, Anglia, Franciaország, Németország, Portugália, Belgium, Izland, Spanyolország, Magyarország.
Az első nap a regisztráció és a „Welcome Introduction” után a „Participant’s Presentations”-el folytatódott, ahol előre kért 15-20 perces előadások hangzottak el, a résztvevők prezentálták az egyetemeiket. Ez nem csak érdekes, de nagyon hasznos is volt, mert lehetőségünk nyílt már az első nap betekinteni egymás munkájába, a képviselt egyetem portfóliójába és ezáltal hamar családias hangulat alakult ki a résztvevők között. Este egy közös vacsora segítette elmélyíteni a „kapcsolatokat”. Másnap délelőtt a cseh nyelv és kultúra rövid ismertetése után az Erasmus+ Workshop-on prezentálta az egyetem Központi Erasmus Koordinátora a kimenő-bejövő hallgatói létszámokat, ezen a délutánon volt lehetőség az egyes karok koordinátoraival a beszélgetésre is, illetve a kari látogatások leegyeztetésére. Mindenki nagyon nyitott és érdeklődő volt mind a résztvevők, mind az ottani kollégák küzül. Este a brnoi Planetáriumot nézhettük meg. Szerdán délelőtt CEEPUS workshoppal folytatódott a program, majd délben mehettem az Építész karra. A délután egy részét ott töltöttem, lehetőségem nyílt körbejárni az épületet, hallgatókkal, néhány oktatóval találkozni, megérezni a kar hangulatát, amely nagyon hasonlít a mi Művészeti Karunk hangulatához. Ezt követte a Civil Engineering kar látogatása, ahol a koordinátor már várt rám, ott is körbevezettek és lehetőség volt beszélgetni néhány kollégával is. Másnap délelőtt egy kiemelt nemzetközi projektmegbeszélésen vehettünk részt az egyik német és litván partneregyetem közreműködésével „Internationalisation of Higher Education in Digital Times” címmel. Pénteken az egyetem marketinges kolléganője tartott prezentációt, ahol sok hasznos információt is hallhattunk az egyetem marketinges kommunikációjáról. Délben zárult a program az Evaluation-nel.
Azóta már megkaptuk az Építész karról az Erasmus szerződés tervezetét, az Építőmérnök karral még a kurzuslistákat egyeztetjük, de levelezésben állunk az ott résztvevő Montpelier Egyetem Építész karával, illetve a portói műszaki egyetemmel is.
Ceske Budejovice, Csehország
2017.11.27-12.01.
Az Erasmus+ mobilitási program egy kiemelt szakmai, idegennyelvi kompetenciát és soft skills képességet fejlesztő lehetőség.
Számomra a részvétel nem csak egy 5 napos kihívást jelentett, hanem ennél sokkal-sokkal többet!
Kiutazás előtt, heteket, hónapokat töltök a kiválasztással a felkészüléssel és a hazatérést követően az élmények és tapasztalatok feldolgozásával és megosztásával. Minden percét imádom! Hosszú távra biztosít számomra motivációt.
A csapatmunka, a kommunikáció, a problémamegoldó képesség, az együttműködésre való készség, a rugalmasság és a kreatív gondolkodás mind olyan tulajdonság, amelyeket az Erasmus+ mobilitási programhoz csatlakozva észrevétlenül és mosolyogva támogathatunk, fejleszthetünk.
A programon a Pécsi Tudományegyetem részéről velem együtt a PMII két munkatársa Tóth András és Sovány Barnabás is részt vett, így a munkahét nem csak külső, hanem belső kapcsolatépítést is jelentett!
Minden partnerintézmény tartott bemutató előadást. Nálunk én vállaltam ezt a feladatot és életemben először prezentáltam angolul, a siker nagyobb volt az izgalomnál.
A szervezők átlagon felül teljesítettek, folyamatosan segítették a kommunikációt és a kapcsolatépítést. Rengeteg programot szerveztek, a vakondmegfigyeléstől a drón röptetésig, a sörgyárlátogatástól az orgonabemutatóig, az esti hallgatói könnyűzenei koncerttől a karácsonyi vásárlátogatáson át a vidéki kirándulásig……és még sorolhatnám a felsorolást, túlzások nélkül!
A szervezett programokon kívül 10-15 kollégával esténként beültünk közösen vacsorázni és sörözni, együtt ittuk forraltbort a karácsonyi vásárban, megosztva tapasztalatainkat és mesélve egymásnak élményeinkről, gondolatainkról.
Fantasztikus volt!
Az egyik napon csoportokban dolgoztunk, mindenki az érdeklődési körének megfelelően választhatott fókusztémát. Mi mind a hárman nem teljesen véletlenül a marketing és nemzetközi PR tevékenységet választottuk, Egyetemünk és az MVP célkitűzésével összhangban. A csoportmunkát egy ukrán kolléganő vezette, aki egy lengyel magánegyetemen felelős a külföldi beiskolázás sikerességéért. Tudása, szakmai tapasztalata, felkészültsége, hozzáállása és pozitív személyisége lenyűgözött!
Csatolom a munkánkról készített vázlatot.
Köszönöm a lehetőséget a mobilitásban történő részvételre!
Kérdés esetén szívesen állok rendelkezésre.