Ministri of Foreign Affairs and Trade - 27. ARTFair Innsbruck
2023.03.20. - 2023.03.24.
Téma, cél:
Nemzetközi kapcsolatok építése zenei és képzőművészeti területen a 27. ARTFair Innsbruck nemzetközi művészeti vásár kapcsán A Művészeti Kar nemzetközi megjelenés céljából részt kíván venni a 27. ARTFair Innsbruck kiállításon, ahol a kar összművészeti koncepcióját mutatja be. A művészeti kar egyes szakjainak minél változatosabb bemutatkozását, az együttműködési és fellépési lehetőségeket továbbá kiállítási lehetőségeket kívántuk megismerni. Az Innsbrucki Magyar Főkonzulátus munkatársai változatos programokat szerveztek karunk képviselői számára. Első napunkon a Művészeti Kar képviselőit fogadta a konzulátuson a főkonzul úr, következő napon tárgyaltunk az ARTFair tulajdonosával, szervezőivel. Átbeszéltük, megnéztük a kiállítás esetleges helyszíneiként felmerülő helyeket, zenei fellépésre alkalmas helyeket (belvárosi templomok, Haus der Musik hangversenyterem, innsbrucki Főkonzulátus, lehetséges közterületek street art számára). A magyar diaszpóra találkozó képviselőivel, a PTE egyik kurátorával, az innsbucki és a müncheni kulturális attaséval munkavacsorán is részt vettünk. A hivatalos tárgyalásokon kívül jutott pár óra a város nevezetességeinek megtekintésére is: Aranytető (Goldenes Dachl) - Innsbruck jelképe, Bergisel síugróközpont - mesés az a panoráma, ami innen fentről nyílik, a hely sporttörténeti jelentőséggel is bír, mivel kétszer is otthont adott téli olimpiai versenyszámoknak A látottak és megtapasztalt körülmények nagyban hozzájárulnak az októberi kiállításon való részvétel sikeres megtervezéséhez. Az utazási lehetőség hozzájárul a Művészeti Kar és ezen belül a Design és Médiaművészeti Intézet nemzetközi bemutatkozásához és jövőbeli kapcsolatainak építéséhez
EBSN Erasmus+ KA3 PDS4BST Erasmus stratégiai projekt - Bécs
2022.06.09. - 2022.06.11.
A tanulmányút keretét az EBSN Erasmus+ KA3 PDS4BST Erasmus stratégiai projekt nemzetközi találkozója adta. A járványhelyzet miatt most volt először lehetőség személyesen találkozni a partnerekkel, ami – mint utólag kiderült – igen fontosnak bizonyult a további együttműködés és projektmegvalósítás szempontjából. Nagyon meghatározó tapasztalat volt, hogy hiába az online kapcsolattartás számos lehetősége, elengedhetetlenül fontos a személyes találkozó és egyeztetés a fogalmak és feladatok pontos tisztázása miatt, ami a COVID időszakban indult projektek esetén nem volt lehetséges a projekt indulásakor.
A mostani megbeszélések eredményeként szerencsére sikerült közös mederbe terelni a gondolkodást és cselekvést – tisztázni a pályázatban leírt fogalmakat (hiszen nem pontosan ugyanazt érti mindenki 1-1 azonos angol szakszó alatt) és elhatárolni illetve meghatározni az elérendő eredményeket valamint feladatokat.
A projekt aktualizálása és az elengedhetetlen újretervezés természetesen számos technikai-pénzügyi és adminisztrációs kérdést is felvetett, amit gyorsan és hatékonyan meg tudtunk beszélni. Hangsúlyos elem volt a pályázati beszámolók és dokumentáció kérdésköre is.
A megbeszélések helyszíne az osztrák felnőttoktatási szövetség impozáns, kultúrtörténeti szempontból is érdekes épülete volt. Érdekes volt megfigyelni a nagy hagyományú szervezet központjának számos funkcióját és azt a nyüzsgő életet, ami ehhez kapcsolódott.
Az szakmai kötelezettségek után tovább folytatódtak az eszmecserék, jellemzően fehér asztal mellett kötetlen hangnemben. Természetesen ezek az alkalmak kiváló lehetőséget teremtettek a „networking”-re, a nemzetközi kapcsolatok építésére illetve mélyítésére elsősorban a projektpartnerekkel és a projekt-adminisztrációban dolgozó kollegákkal.
Nem elhanyagolható hozadéka a folyamatos programoknak és diszkusszióknak angol és német nyelvtudásom, szaknyelvi ismereteim és nemzetközi kommunikációs „skill”-jeim további erősödése, amelyek a nemzetközi projektadminisztráció során a mindennapokban is kamatozó képességek.
Karl-Franzens University, Graz
2022. 05.02. - 2022.05.06.
A PTE BTK Anglisztika Intézete 2012 óta tagja egy nemzetközi közös képzési konzorciumnak, amely a European Joint Master’s Program in English and American Studies mesterképzési programért felelős. A képzés adminisztróciója a Grazi Egyetem keretében zajlik. Intézetünk az Anglisztika mesterképzési programmal vesz részt a képzésben, e pillanatban mint mobilitási partner. Ebben az évben, az Amerikanisztika mesterképzési program akkreditációjával és kilátásban levő elindulásával lehetőség van arra, hogy ebben a nemzetközi képzési programban bemeneti partnerek legyünk. Ugyanis megvalósult az a feltétel, hogy mind az anglisztika, mind az amerikanisztika területén legyen akkreditált programunk. Az Anglisztika Intézet megkezdte a munkát annak érdekében, hogy ez a közös képzés mint a PTE kínálatában szereplő mesterképzési program Magyarországon is bejegyzésre kerüljön és indítható legyen.
A mobilitás céljai közt szerepelt a grazi Karl-Franzens egyetemen az adminisztrációs és minőségbiztosítási alapelvek megismerése a program admimisztrációs munkáját végző munkacsoport segítségével, konzultációk a programért felelős intézet oktatóival (Institute of English and American Studies), illetve részvétel a konzorcium éves értekezletén. Az egyhetes mobilitás során egyeztetésre került sor a tantervek összehangolásának lehetőségeiről főként a kreditelosztás tekintetében, illetve a felvételi eljárással kapcsolatos gyakorlati teendőkkel, a programban kötelező hallgatói mobilitás megszervezésével, adminisztrációjával és szakmai ellenőrzésével kapcsolatban.
Az éves konzorciumi értekezletenek első napján bekapcsolódtam (megfigyelőként) a jelentkezők felvételi anyagainak elbírálásában, betekintést nyertem a felvétek feltételeinek és a döntési folyamatnak a részleteibe. Részt vettem a következő (2022-23-as) tanév mobilitásainak az elosztásában. A második napon zajlottak egyfelől a közös diploma kiadásának jogi feltételeiről és az összehangolás lehetőségeiről partneregyetemenként, a minőségbiztosításról, továbbá a közös online kurzusok szervezéséről, illetve a hallgatók (és oktatók) kutatási eredményeinek megosztásáról tudományos előadások és hallgatói konferenciák formájában. Ez utóbbi kérdés az online kapcsolati és eseményszervezési lehetőségek megszaporodása miatt vált aktuálissá, és kidolgozás alatt van.
A PTE-n, így az Anglisztika Intézetben is, több nemzetközi program működik. Intézetünk már rendelkezik tapasztalatokkal e területen, és a PTE, illetve a BTK külkapcsolati osztályai és irodái segítségével ezeket a tapasztalatokat folyamatosan bővítjük. A közös mesterképzési program azonban még ígéretesebb nemzetközi jelenlétet jelentene az Anglisztika Intézet számára. A konzorciumban elfoglalt státuszunk megváltozása (bemeneti egyetemmé) csupán a legszükségesebb első lépés. Azonban a program működtetése, a hallgatókkal való folyamatos és segítő kapcsolat, a felvett hallgatók folyamatos tájékoztatása, tanulmányi, kutatási és mobilitási kötelezettségeik irányítása, valamint a program promóciója olyan sokrétű feladatot jelent, amelyre idejében és alaposan fel kell készülnünk. Az 5 napos személyzeti mobilitás keretében a grazi munkatársak és oktató kollégák ebben nyújtottak komoly segítséget.